Witaj!

Dziękujemy, że odwiedzasz Oficjalny Serwis Oleszna.

 

JESTEŚ  Liczniki  GOŚCIEM

 

 

Zespół dworski z końca XVIII w.

w Olesznie

 

Małe Ojczyzny Ziemi Włoszczowskiej

| Prezentacja miejscowości | Historia | Miejsca pamięci narodowej | Kultura | Ważne adresy i telefony | Praca | Fotogaleria | Druki | Linki Forum mieszkańców | Księga gości | Archiwum wiadomości


..:: WIEŚĆ GMINNA NIESIE ::..

 

600- lecie nadania przez króla Władysława Jagiełłę praw miejskich dla Oleszna 1415-2015.

Dzięki organizatorom jubileuszu 600-lecia nadania przez króla Władysława Jagiełłę praw miejskich dla Oleszna mogliśmy wspólnie odbyć podróż w czasie i być świadkami uroczystej chwili, tak ważnej dla mieszkańców naszej miejscowości.

Ochotnicza Straż Pożarna w Olesznie, Rada Sołecka Oleszna oraz Zespół Placówek Oświatowych w Olesznie wsparte przez Urząd Gminy w Krasocinie, Starostwo Powiatowe we Włoszczowie, hojnych mieszkańców Oleszna oraz członków Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej na czele z kasztelanem Karolem Burym, wspólnym wysiłkiem zorganizowały w dniu 5 lipca 2015 r. festyn historyczny upamiętniający nadanie praw miejskich dla osady Oleszno.

Olesznianie świętują …

Mieszkańcy Oleszna są dumni ze swojej bogatej historii. Z pokolenia na pokolenie przekazywana jest pamięć o nadaniu dla naszej osady praw miejskich przez króla Władysława Jagiełłę w roku 1415. Wspominamy także naszego dobroczyńcę, możnowładcę małopolskiego Piotra Szafrańca, który uczynił wiele, aby w XV wieku wieś Oleszno stała się miastem. Doceniamy pracę  naszych przodków, którzy, przez ponad sto lat od momentu nadania praw miejskich, próbowali rozwijać handel i rzemiosło - dziedziny życia przynależne mieszczanom, nie chłopom. Widzimy ich zmagania zapisane na kartach historii naszej osady, aby dorównać innym  ówczesnym ośrodkom miejskim, takim jak: Przedbórz, Radoszyce, Włoszczowa czy też Secemin. Patrząc wstecz, spoglądamy na trud kolejnych dobrodziejów Oleszna, którzy czynili wiele dobrego, aby wznieść ten najpiękniejszy symbol naszej wiary - kościół pod wezwaniem W.N.M.P i Świętego Franciszka z Asyżu.

Niestety, nie udało się naszym przodkom zbyt długo utrzymać miejskiego charakteru naszej miejscowości. Czy ponieśli klęskę? Z pewnością nie! To prawda, że współczesne Oleszno nie może poszczycić się miejskością, ale mimo to mamy ogromny dług wdzięczności wobec naszych przodków. Wybrali sobie i nam jedno z najpiękniejszych miejsc do życia. Z pewnością urzekło ich piękno krajobrazu, urodzajne gleby, nieprzebyte i pełne zwierzyny lasy, czyste i spokojne rzeki oraz surowce naturalne. Tutaj się osiedlili, tutaj na świat przychodziły ich dzieci, których w niezmierzonym łańcuchu kolejnych pokoleń, jesteśmy potomkami. Dziś wspólnie zapisujemy kolejne karty w historii naszej miejscowości. Tak naprawdę tylko Bóg i nasza opiekunka - Matka Boża Oleszyńska mogą wiedzieć, co nas czeka. Mamy nadzieję, że tak jak dotąd, omijać nas będą wszelkie zawieruchy.  

Kiedyś byliśmy miastem…

Nie wszyscy wiedzą, iż pisana historia Oleszna sięga roku 1396, a więc wieku XIV. Wtedy to właścicielami osady byli Jaśko i jego żona Dobrochna, pierwsi dziedzice Oleszna. Ważnym momentem w historii był rok 1415, kiedy to ówczesny właściciel Oleszna Piotr Szafraniec z Pieskowej Skały otrzymał w Niepołomicach, z rąk króla polskiego Władysława Jagiełły, pogromcy Krzyżaków spod Grunwaldu, przywilej lokacyjny w którym monarcha wyraża zgodę na nadanie Olesznu praw miejskich, na prawie niemieckiego miasta Magdeburg. Ponadto w przywileju lokacyjnym król zagwarantował 12- letni okres tzw. wolnizny, czyli zwolnienia od płacenia wszelkich podatków oraz prawo do organizowania targu w każdą sobotę. Następnie w roku 1501 kolejny monarcha Polski- Jan Olbracht potwierdził nadanie praw miejskich przez Władysława Jagiełłę, nadał kolejny 12- letni okres wolnizny oraz przeniósł dzień targowy z soboty na poniedziałek.

Uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem W.N.M.P i Świętego Franciszka z Asyżu w Olesznie, koncelebrowaną przez proboszcza ks. Jacka Szymańskiego oraz franciszkanina ks. Jacka Orła, rozpoczęły się w niedzielne południe- 5 lipca, uroczystości jubileuszu 600- lecia nadania przez króla Władysława Jagiełłę praw miejskich dla naszej osady.

Uroczysty pochód na miarę 600- lecia.

We wspaniałym orszaku w drodze do kościoła, w otoczeniu dam dworu oraz zbrojnych, pojawił się sam właściciel Oleszna - Piotr Szafraniec z Pieskowej Skały. Wielki możnowładca, wojewoda krakowski i sandomierski, starosta chęciński i łęczycki, wreszcie mężny i odważny rycerz, który u boku króla Władysława Jagiełły dzielnie walczył z potęgą Zakonu Krzyżackiego w bitwie pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku. Towarzyszyła mu Orkiestra Dęta OSP w Olesznie oraz poczty sztandarowe: OSP z Oleszna, Świdna i Chotowa, Szkoły Podstawowej im. AK w Olesznie, ŚZŻAK- Koło nr 1 w Olesznie, ŻŻNSZ im. Brygady Świętokrzyskiej w Olesznie oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Obok Piotra Szafrańca szli również przedstawiciele władz: Poseł na Sejm III RP p. Mirosław Pawlak, Zastępca Wójta Gminy Krasocin p. Jacek Sienkiewicz, Członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego p. Józef Siwek, radny powiatowy p. Łukasz Karpiński, Komendant Gminny OSP p. Krzysztof Stolarczyk, Dyrektor ZPO w Olesznie p. Zofia Marcinkowska, sołtys Oleszna p. Małgorzata Skwarek, członkowie oleszyńskiego zespołu ,,Melodia”, strażacy OSP w Olesznie, mieszkańcy Oleszna i okolicznych miejscowości oraz goście z różnych stron Polski. Pochód godnie i dostojnie przemierzył drogę z Kościoła na plac obok remizy OSP w Olesznie, gdzie oczekiwano na przybycie najważniejszego z gości, króla Polski i Litwy Władysława Jagiełły wraz z cały królewskim dworem.

Na spotkanie z królem przybywają kolejni goście.

Zanim przybył król Władysław Jagiełło do Oleszna dotarli kolejni zaproszeni goście: Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Krasocin p. Lucyna Ziętara, Wójt Gminy Krasocin p. Ireneusz Gliściński, Kierownik Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Krasocinie p. Irena Kuśmierczyk, Radni z Gminy Krasocin, Przewodniczący Rady Powiatu Włoszczowskiego p. Jacek Włodarczyk, Starosta Włoszczowski p. Jerzy Suliga, Radni z Powiatu Włoszczowskiego, Prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej p. Wiktor Krotla, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie, młodszy brygadier Krzysztof Ciosek, Naczelnik Wydziału Prewencji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie, starszy aspirant Krzysztof Kościołek, Prezes Banku Spółdzielczego we Włoszczowie p. Artur Kowalczyk,  Redaktor gazety ,,Echo Włoszczowy” p. Rafał Banaszek oraz Polskie Radio Regionalne- Rozgłośnia ,,Radio Kielce”.

Poloneza czas zacząć!

W pięknym i pełnym dostojeństwa tańcu ,,Polonez” zaprezentowali się uczniowie klasy II i III Publicznego Gimnazjum w Olesznie. Tym wspaniałym pokazem rozpoczęły się obchody jubileuszu 600- lecia nadania praw miejskich dla Oleszna. Publiczność była pod ogromnym wrażeniem lekkości i dokładności, z jaką wszystkie pary wykonywały kolejne figury składające się na układ choreograficzny. Nad całością występu czuwała p. Alicja Zawada - nauczycielka wychowania fizycznego w ZPO w Olesznie.

Ulica im. Króla Władysława Jagiełły w Olesznie?

W oczekiwaniu na przybycie monarchy głos zabrali kolejno: Poseł na Sejm III RP p. Mirosław Pawlak, Starosta Włoszczowski p. Jerzy Suliga oraz Wójt Gminy Krasocin p. Ireneusz Gliściński. Wszyscy nawiązali do pięknej karty historii Oleszna, jaką było nadanie praw miejskich. Zwrócili uwagę na współczesne świadectwa miejskości osady w postaci rynku i odchodzących od niego ulic. Życzyli mieszkańcom zdrowia i szczęścia oraz kolejnych wspaniałych i tak dobrze przygotowanych jubileuszy. Wójt Gminy Krasocin zaskoczył natomiast wszystkich mieszkańców, propozycją nadania jednej z ulic imienia króla Władysława Jagiełły, aby w ten sposób uczcić monarchę, który wyniósł Oleszno do godności miasta. Pomysł spotkał się z wielkim zainteresowaniem i sympatią mieszkańców. Odczytano również list, jaki z okazji jubileuszu skierowała do organizatorów p. Małgorzata Muzoł - Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Koncerty i występy.

Przed mieszkańcami Oleszna i licznie przybyłymi gośćmi zaprezentowali się m.in.: Orkiestra Dęta OSP w Olesznie, tancerze ze szkoły tańca FLARE DANCE GROUP w Krasocinie, którzy prezentowali swoje umiejętności w Break Dance, Hip Hop, Freestyle oraz Bachata, członkowie oleszyńskiego Klubu 4H ,,Olszynki” w scence ,,Swaty” pod opieką p. Andrzeja Kowalczyka, uczniowie klasy IIa SP w Olesznie, Powiatowa Kapela Włoszczowska, zespół ,,Melodia” z Oleszna, solistki- Patrycja Grabiec  i Eliza Gacia, uczennice kl. II PG oraz VI SP w Olesznie oraz zespół Ex-System wraz z Przyjaciółmi. Po zakończeniu występów wszyscy uczestnicy jubileuszu szaleli prawie do rana na dyskotece pod gwiazdami, którą poprowadzili wspomniany już zespół Ex-System z Oleszna oraz didżej Mikołaj z Żelisławic. Jeszcze długo w nocy słychać było mocny wokal p. Marka Gaci i jego córki Natalii oraz prawdziwie klubowe zapowiedzi didżeja Mikołaja. Zabawę podczas jubileuszowej nocy pod gwiazdami wszyscy zapamiętają, może nawet, na następne sześćset lat.

Historia lubi się powtarzać, czyli nadanie praw miejskich dla Oleszna.

Nie śniło się średniowiecznym, a tym bardziej współczesnym mieszkańcom Oleszna, że oto będą świadkami uroczystego wjazdu króla Władysława Jagiełły, wraz z całym orszakiem do ich skromnej osady. Tymczasem na oczach zdumionych mieszkańców Oleszna przybywa, w otoczeniu rycerzy, dam dworu i zbrojnych pogromca Krzyżaków spod Grunwaldu. Łaski uczestniczenia w pochodzie królewskiego majestatu dostąpił również nasz wielki dobrodziej, Piotr Szafraniec z Pieskowej Skały. Król Władysław pozdrawia skinieniem berła mieszkańców Oleszna, którzy wiwatują na część Najjaśniejszego Pana. Po dotarciu na miejsce głos zabiera Piotr Szafraniec, który prosi króla o łaskę nadania dla Oleszna praw miejskich. Miłościwie nam panujący Władysław Jagiełło, piękną łaciną zezwala na lokację Oleszna na prawie magdeburskim i w oparciu o zasady prawne miasta Łęczycy, którego starostą jest Piotr Szafraniec. Po czym przekazuje mu akt lokacji, a ten pada do stóp królewskiego majestatu i całuje królewski pierścień. Chwila to wzniosła i poruszająca, nie tylko dla nas, ale również dla króla. Obejmując ramiona Piotra Szafrańca, król podnosi go z kolan, czym daje świadectwo wielkiej zażyłości jaka zawiązała się między nimi w czasie bitwy pod Grunwaldem. Są dla siebie niemal jak bracia. Szczęśliwy Piotr Szafraniec odczytuje mieszkańcom akt lokacji, którzy okrzykami dziękują za okazaną łaskę i nadane przywileje. W podzięce za nadanie praw miejskich Szafraniec urządza dla króla pokaz tańców dworskich, w których monarcha również uczestniczy. By nie znużyć króla tańcami, zarządzona zostaje parada wojska. Monarcha wyraźnie zadowolony ogląda pokaz walki piechoty uzbrojonej w halabardy, następnie pojedynki rycerzy, a wśród nich najbardziej znanego rycerza średniowiecznej Europy, uczestnika bitwy pod Grunwaldem, Zawiszy Czarnego z Garbowa. Po zakończony pojedynku sam władca nakazuje ogłosić wszem i wobec, że Zawisza Czarny pokonał podczas turnieju rycerskiego, niezwyciężonego dotąd Jana z Aragonii, stając się przez to niedościgłym wzorem odwagi, męstwa i poświęcenia dla  każdego rycerza. Na koniec, tuż przed odjazdem króla, aby godnie pożegnać jego królewski majestat, Piotr Szafraniec zarządził oddanie salw z bombard, hakownic i armat. Długo można by jeszcze opowiadać, jak wielkie poruszenie wśród mieszkańców Oleszna, uczyniła niespodziewana wizyta dwóch ważnych dla historii ich małej osady gości: króla Władysława Jagiełły oraz możnowładcy Piotra Szafrańca. Jednego można być pewnym, już zapisała się złotymi zgłoskami we współczesnej historii naszej osady.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom oraz gościom za udział w jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich dla Oleszna.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

Ryszard Kowalczyk, nauczyciel historii w ZPO w Olesznie.


 


REGULAMIN RODZINNEGO KONKURSU POETYCKIEGO Z OKAZJI 600-LECIA NADANIA PRAW MIEJSKICH DLA OLESZNA 1415 - 2015

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów oraz ich bliskich do udziału w rodzinnym  konkursie poetyckim na wiersz o Olesznie pod hasłem ,,To moje Oleszno”.

1. Cele konkursu:

 • popularyzowanie twórczości poetyckiej,
 • rozwijanie umiejętności pisania wierszy,
 • kształtowanie wśród młodzieży postaw kreatywnych,
 • odkrywanie młodych talentów,
 • zainteresowanie uczniów poezją,
 • promocja szkoły,
 • integracja środowiska szkolnego poprzez współpracę z rodzicami uczniów, którzy włączą się do konkursu.

2. Uczestnicy konkursu:

Konkurs będzie odbywał się w trzech kategoriach wiekowych:

 • I kategoria – klasy 0 – III ,
 • II kategoria – klasy IV – VI,
 • III kategoria – gimnazjaliści i dorośli mieszkańcy wiosek należących do obwodu naszej szkoły

3. Forma wiersza:

 • dowolna, zgodna z artystycznymi wyborami twórców,
 • treść – zgodna z tematem konkursu: jak widzę swoją miejscowość, za co ją lubię, jakie mam marzenia związane z Olesznem, itp.
 • praca musi zawierać minimum 6 wersów,
 • prace mogą być dostarczone w formie wydruku komputerowego lub na płycie CD,
 • prace powinny być opisane drukowanym pismem. Opis powinien zawierać następujące informacje: imię i nazwisko autora, wiek, klasa. Uczestnicy, którzy nie są uczniami naszej szkoły, winni podać także miejscowość, w której mieszkają.      

4. Zasady i sposób zgłaszania prac konkursowych.

 • Konkurs trwa do 8 czerwca 2015 roku. Prace należy składać u p. Bogusławy Tkaczyk-Omasta lub p. Brygidy Jasnos.
 • Wiersz nie może być wcześniej publikowany ani nagradzany.
 • Organizator nie zwraca tekstu i jednocześnie zastrzega sobie możliwość opublikowania tekstu na szkolnej stronie internetowej oraz do wykorzystania podczas uroczystości z okazji 600-lecia istnienia Oleszna.
 • Prace oceniać będzie jury powołane przez organizatora.
 • Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe.

5. Rozstrzygnięcie konkursu.

Lista laureatów konkursu zostanie ogłoszona na apelu szkolnym oraz zamieszczona na stronie internetowej szkoły.

Organizatorki:
p. B. Tkaczyk-Omasta, p. B. Jasnos


W naszej szkole trwa akcja zbierania nakrętek.

Nakrętki zbiera się na wózki inwalidzkie, protezy, sprzęt rehabilitacyjny i na wiele innych celów.

Zasada jest prosta: kilogram plastikowych nakrętek (wyłącznie PET) po różnego rodzaju napojach przekazanych do recyklingu to średnio około 70 groszy. Koszt wózka to 4-6 tys. zł, czyli wartość około sześciu ton surowca. Obojętnie jaki kształt i kolor, obojętnie jaki producent. Liczy się ilość – im więcej nakrętek, tym oczywiście lepiej.

Zbiórki nakrętek nie tylko pomagają dofinansować sprzęty dla dzieci i dorosłych, które są potrzebne do ich funkcjonowania w społeczeństwie. Dodatkowo korzysta na tym środowisko! Nakrętki są powtórnie przetwarzane, a nie trafiają na wysypiska śmieci, nie przyczyniają się do degradacji naszego naturalnego środowiska.

W tym roku szkolnym do akcji zbierania zakrętek przystąpiło już wielu uczniów naszej szkoły. Mamy nadzieję,że uda nam się zebrać ich bardzo dużo i w ten sposób pomożemy naszym niepełnosprawnym rówieśnikom.

Do wspólnego zbierania zaprośmy naszych rodziców, rodzeństwo, sąsiadów i wszystkich tych, którzy chcą pomagać innym.

Koordynatorem akcji jest pan Edward Karpiński.
 

NIE WRZUCAJCIE NAKRĘTEK DO ŚMIETNIKA, PRZYNIEŚCIE JE DO SZKOŁY.


"Bo wolność - to nie cel lecz szansa by

Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia ..."

/M. Grechuta/

Oddać hołd i zatrzymać w pamięci miniony czas i ludzi

Jak co roku w ostatnią niedzielę października odbyły się uroczystości upamiętniające 70 rocznicę bitwy pod Chotowem. Chociaż w lipcu miały tu miejsce uroczystości o dużym zasięgu, z widowiskiem historycznym „Na partyzanckim szlaku” w roli głównej, to świadomość upływającego czasu nie pozwoliła nam odstąpić od ogarnięcia pamięcią i refleksją tych, których nie ma wśród nas, a tak bardzo przecież chcieliśmy się z nimi spotkać, usłyszeć ich wspomnienia, wiersze i śpiew.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej odprawionej w Kościele Parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie. Na uroczystości obecne były poczty sztandarowe: Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury" - "Nurt", Koła Narodowych Sił Zbrojnych w Olesznie, Koła Armii Krajowej w Olesznie, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie oraz przedstawiciele władz samorządu terytorialnego Gminy Krasocin i Powiatu Włoszczowskiego. Liturgię Mszy Świętej uświetnił śpiewem miejscowy zespół „ Melodia”.

Następnie goście udali się pod pomnik w Chotowie , gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Tradycyjnie już pan Ryszard Kowalczyk - nauczyciel historii w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie - przypomniał zarys bitwy, którą stoczył 30 października 1944 roku I Batalion 2 Pułku Piechoty Legionów AK, pod dowództwem majora Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta”. Po apelu poległych uczestnicy minutą ciszy uczcili tych, którzy odeszli w bieżącym roku na wieczną wartę: porucznika Zdzisława Rachtana ps."Halny", porucznika Henryka Foltyna oraz kapitana Stanisława Kowalczyka. Po czym leśną ciszę przerwały przepiękne, całą piersią wyśpiewane przez zespół „Melodia” pieśni patriotyczne i żołnierskie. Ostatnim akcentem było wspólne spotkanie przy ognisku i pieczenie kiełbasek.

Brakuje tych, co odeszli, ale pamięć o nich pozostanie na zawsze w naszych sercach.

Organizatorzy: ZPO w Olesznie.


 

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe. Jest obchodzone dla upamiętnienia dnia, w którym to nasza Ojczyzna odrodziła się po 123 latach niewoli.

Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero pierwsza wojna światowa dała naszej Ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. I nasi przodkowie, pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego w pełni tę szansę wykorzystali.

Wybór tej daty nie był przypadkowy. 11 listopada 1918, po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim, zakończyła się I wojna światowa.

Dzień ten ustanowiono naszym świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie tego święta było zakazane. Dopiero w roku 1989 Sejm przywrócił jego obchody. Od tego roku dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Święto obchodzone jest w całym kraju, lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie, na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.


 

CZAD - cichy zabójca.

Bezbarwny, bezwonny silnie trujący gaz. Co roku w wyniku zatrucia tlenkiem węgla umiera w całym kraju ponad sto osób. Do większości tragedii dochodzi w okresie zimowym.

Jak ustrzec się przed zagrożeniem i zareagować na czas ?

"NIE dla czadu” to kampania profilaktyczno-edukacyjna informująca o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla. Celem kampanii jest uświadamianie społeczeństwu istnienia niebezpieczeństw związanych z czadem oraz zapobieganie zatruciom z nim związanych. Patronat nad kampanią objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej informacji na temat tlenku węgla, m.in. co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia, jak pomóc poszkodowanym, jakie są objawy zatrucia, znaleźć można na stronie internetowej Państwowej Straży Pożarnej, pod adresem www.straz.gov.pl.

Zachęcamy również do zapoznania się z treścią ulotek:


 

68 rocznica bitwy pod Chotowem

W niedzielę 21.10.2012 r. miała miejsce w Olesznie uroczystość upamiętniająca 68 rocznicę bitwy pod Chotowem. Obchody rocznicowe rozpoczęły się o godz. 9,00 na cmentarzu parafialnym w Olesznie od marsza ,,W ciemnym grobie” w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP z Oleszna, a następnie powitania przybyłych gości przez p. Ryszarda Kowalczyka- nauczyciela historii w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie. W dalszych słowach p. Ryszard Kowalczyk przypomniał wydarzenia związane z bitwą pod Chotowem oraz zwrócił uwagę na ogromną rolę żyjących uczestników bitwy, pana Zdzisława Rachtana ,,Halnego” i Bolesława Ciesielskiego ,,Farysa II” w uczeniu młodego pokolenia Polaków prawdziwej historii II wojny światowej. Przed 68 laty Ziemię Włoszczowską przemierzały liczne oddziały partyzanckie Armii Krajowej, które tutaj pośród leśnych ostępów znajdowały dla siebie schronienie i odpoczynek przed kolejnymi potyczkami i bitwami toczonymi z niemieckim okupantem. Jednym z takich oddziałów był I Batalion 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, pod dowództwem mjr Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego, pseudonim ,,Nurt”. Szlak bojowy I Batalionu w końcu 1944 roku wyznaczały miejsca zaciętych bitew: Krzepin, Kossów, Lipno i wreszcie Chotów. 30 października 1944 roku pod Chotowem dzielni partyzanci majora ,,Nurta” dali pokaz żołnierskiej odwagi i męstwa, stając do walki z licznym i dobrze uzbrojonym niemieckim Wehrmachtem. Ten dzień był szkołą patriotyzmu i czasem honoru dla walczących partyzantów Armii Krajowej i mieszkańców Chotowa, którzy ukryli partyzancki tabor z zaopatrzeniem w swoich domostwach. Bitwa zakończyła się zwycięstwem, lecz niedługo potem bo 19 stycznia 1945 roku przybył na Ziemię Włoszczowską Komendant Główny Armii Krajowej, gen. Leopold Okulicki ,,Niedźwiadek” z rozkazem o rozwiązaniu AK. To musiał być wielki cios dla wszystkich żołnierzy AK, musieli złożyć swój zbrojny oręż, którym tak skutecznie walczyli z hitlerowskim okupantem przez cały okres II wojny światowej. Wkrótce nastąpił długo wyczekiwany koniec wojny, lecz zamiast splendoru chwały w postaci orderów i awansów, spada na żołnierzy fala represji w postaci: więzień, wyroków śmierci, zsyłek w głąb Związku Radzieckiego. Tak nowa władza komunistyczna dziękuje swoim synom za obronę ojczyzny. Nastają czasy komunistycznego terroru, o wielu wydarzeniach z historii naszej ojczyzny nie wolno jest wspominać na lekcjach historii, a przecież ,,historia jest nauczycielką życia”. Jak można uczyć młode pokolenie Polaków życia na głoszeniu kłamstw i przekręcaniu dziejów naszego narodu. Minęło 68 lat i mimo tych wszystkich strasznych rzeczy, jesteśmy tu dzisiaj razem z komendantem ,,Nurtem” i jego żołnierzami. Ciśnie się na usta pytanie: Dlaczego pamiętamy? Można odpowiedzieć, że pamiętamy ponieważ naród polski, my wszyscy zawsze z wielką czcią odnosiliśmy się do bohaterów- postaci, które wpłynęły na losy ojczyzny i z tej narodowej pamięci żadna władza nie mogła usunąć historii życia tych wspaniałych ludzi. Kiedy wyrugowano ich ze szkolnych podręczników, ich historię opowiadali dziadkowie i rodzice swoim wnukom i dzieciom. W tym miejscu, stojąc na tej poświęconej ziemi naszego parafialnego cmentarza, należy jednak dodać, że pamiętamy przede wszystkim dlatego, iż mamy pośród nas dwie ,,kotwice pamięci” w osobach: pana Zdzisława Rachtana ,,Halnego” i Bolesława Ciesielskiego ,,Farysa II”. I tak jak dzień bitwy pod Chotowem był dla ich poległych kolegów ostatecznym czasem honoru, tak oni rozciągnęli swój czas honoru na całe kolejne 68 lat. Przez cały ten długi czas, w imieniu swoim, poległych kolegów oraz swojego komendanta ,,Nurta”, uczą nas pięknej historii napisanej podczas II wojny przez I Batalion 2 Pułku Piechoty Legionów AK. Przez wszystkie takie spotkania, wizyty w szkołach, napisane książki, udzielone wywiady nie pozwolili nam zapomnieć mimo, że komunistyczne państwo polskie kazał wyrzucić z pamięci. Wierzę głęboko, że kiedy przyjdzie wasz czas, ale jeszcze nie dziś, to z dumą i poczuciem dobrze spełnionego żołnierskiego obowiązku, staniecie przed Komendantem- mjr ,,Nurtem”, podczas uroczystego apelu na Wykusie, leśnej polanie, która nie tylko dla was, ale i dla współczesnego pokolenia Polaków stała się prawdziwym domem, w którym usłyszeć możemy prawdziwą historię.

W dalszej części uroczystości nie mogło zabraknąć modlitwy w intencji poległych i żyjących żołnierzy AK- uczestników walk pod Chotowem. Wszyscy zebrani jednym głosem, za ks. prefektem Pawłem Sorbianem odmówili słowa modlitwy ,,Anioł Pański”. Po modlitwie odbyła się ceremonia składania wiązanek kwiatów przy symbolicznym grobie mjr Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ,,Nurta”. Znajduje się w nim urna z ziemią, pochodzącą z jego grobu w Londynie. Odsłonięcie i poświęcenie grobu odbyło się w dniu 26 października 1986 roku.

Z cmentarza poczty sztandarowe pod komendą p. majora Ryszarda Marcinkowskiego oraz goście przeszli do kościoła parafialnego w Olesznie, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie o godz. 10 odprawiona została uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez ks. proboszcza Jacka Szymańskiego oraz ks. prefekta Pawła Sorbiana w intencji: poległych i żyjących partyzantów Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich oraz ich rodzin, a także innych formacji wojskowych walczących na terenie Oleszna i okolic. Mszę Świętą uświetnili swoim śpiewem członkowie oleszyńskiego zespołu ,,Melodia”. W uroczystym nabożeństwie wzięło udział osiem pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, poczet SP im. AK w Olesznie, trzy poczty OSP ze Świdna, Oleszna i Chotowa oraz wielu gości przybyłych z różnych stron Polski i Powiatu Włoszczowskiego.

Na zakończenie nabożeństwa głos zabrał uczestnik bitwy pod Chotowem, porucznik Bolesław Ciesielski ,,Farys II”, który podziękował wszystkim zebranym za pamięć i liczny udział w obchodach kolejnych rocznic, zwrócił się także ze szczególnym podziękowaniem do pana Henryka Foltyna- prezesa ŚZŻAK, koło w Olesznie za otrzymany od jego rodziny gorący posiłek, kiedy przed 68 laty wraz z kolegami z oddziału, po czterech dniach nieustannej walki z Niemcami przybyli pod Chotów. Podziękował również ze łzami w oczach najpiękniejszej z niewiast- Matce Bożej za ocalenie mu życia, odmawiając w tej intencji modlitwę. Następnie ks. proboszcz Jacek Szymański zaintonował pieśń patriotyczną ,,Boże coś Polskę”, która zwieńczyła nabożeństwo sprawowane w intencji partyzantów i ich rodzin. Kolejnym elementem uroczystości była akademia przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Olesznie pod okiem p. Teresy Szczepańskiej oraz p. Edwarda Karpińskiego. Dekoracje zostały przygotowane przez p. Andrzeja Kowalczyka. Ponadto p. Edward Karpiński przygotował dla wszystkich zaproszonych gości niespodziankę w postaci okolicznościowego pisemka, zawierającego wiersze napisane przez uczniów naszej szkoły, w których przedstawili partyzanckie życie oraz wyrazili swoje przywiązanie i szacunek wobec dużej ojczyzny- Polski i tej ojczyzny małej- miejsca swojego zamieszkania. Akademia rozpoczęła się ,,Mazurkiem Dąbrowskiego”, po czym głos zabrał p. Ryszard Kowalczyk witając zaproszonych i przybyłych gości, którymi byli: uczestnik bitwy pod Chotowem- porucznik Bolesław Ciesielski, PS. ,,Farys II”, przedstawiciele Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK z siedzibą w Warszawie, przedstawiciele ŚZŻAK Koło w Starachowicach, ZHP- Szczep Środowiskowy im. Partyzantów Armii Krajowej ze Starachowic z druhem harcmistrzem Stefanem Derlatką, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej- Obwód Świętokrzyski ze Skarżyska- Kamiennej. Ponadto w mury oleszyńskiej placówki przybyli przedstawiciele organizacji kombatanckich działających na terenie powiatu włoszczowskiego w osobach: Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej we Włoszczowie p. mjr Ryszarda Marcinkowskiego, Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Koło w Olesznie, p. Henryka Foltyna, Prezesa Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych- Koło w Olesznie, p. Stanisława Kowalczyka, Prezesa Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Byłych Więźniów Politycznych- Koło w Olesznie, p. Jana Stępnia, Prezesa Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. Majora Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”- koło w Krasocinie, p. Mariana Włodarczyka wraz z towarzyszącymi im pocztami sztandarowymi. Na uroczystości obecne były także poczty sztandarowe: Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich ,,Ponury- Nurt”, Korpusu ,,Jodła”- Okręg Kielecki, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Oleszna, Chotowa i Świdna. Na tak ważnej uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć władz gminy Krasocin, wójta Gminy Krasocin pana Ireneusza Gliscińskiego wraz z towarzyszącymi mu radnymi gminnymi, panem Antonim Drejem i Grzegorzem Sitkowskim z Oleszna, jak również reprezentantów władz powiatu włoszczowskiego w osobach: członka Zarządu Powiatu Włoszczowskiego, p. Łukasza Karpińskiego , Kierownika Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego, p. Mariana Rojka oraz radnego powiatowego, p. Andrzeja Kowalczyka. Obecni byli także przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie, zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji podinspektor Krzysztof Kozieł i aspirant Marek Ginalski. Ponadto w uroczystości rocznicowej wzięli udział prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych, Oleszna- p. Antoni Drej i Chotowa- p. Sergiusz Karpiński. Obecni byli również prezes nowo powstałego Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej ,,Olcha”, p. Marcin Siedlecki, Orkiestra Dęta OSP Oleszno, zespół ,,Melodia” z Oleszna, redaktor naczelny Radomszczańskiego Niezależnego Portalu Regionalnego ,,Noworadomsk” p. Zdzisław Wiśniewski oraz p. Krzysztof Skoczek, redaktor portalu TLW INFO. Wśród zaproszonych gości był także proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia N.M.P w Olesznie, ks. Jacek Szymański oraz ks. prefekt Paweł Sorbian. Przybyli również rodzice uczniów klasy pierwszej Publicznego Gimnazjum w Olesznie, dla których dzień ten jest okazją do złożenia uroczystego ślubowania. Podczas powitania p. Ryszard zwrócił uwagę zebranych gości na fakt odrestaurowania pomnika pod Chotowem. Pozwolicie Państwo, że w imieniu nas wszystkich chciałbym na ręce sołtysa Chotowa i jednocześnie członka Zarządu Powiatu Włoszczowskiego, pana Łukasza Karpińskiego oraz Wójta Gminy Krasocin, pana Ireneusza Gliścińskiego złożyć serdeczne podziękowanie i wyrazy uznania za gruntowne uporządkowanie terenu wokół pomnika upamiętniającego bitwę pod Chotowem. Pan Łukasz Karpiński wystąpił z inicjatywą przywrócenia blasku temu historycznemu miejscu walk sprzed 68 laty, przygotował wniosek na pozyskanie pieniędzy z ,,Lokalnej Grupy Działania- nad Czarną i Pilicą”, a Wójt naszej gminy dołożył wszelkich starań, aby te pieniądze zostały przyznane. Następnie prowadzący zaprosił gości na montaż słowno – muzyczny poświęcony 68 rocznicy bitwy pod Chotowem, zaś w dalszej części na ceremonię ślubowania uczniów klasy I Publicznego Gimnazjum w Olesznie. Młodzież szkolna podczas akademii zadała podstawowe pytanie o sens naszego patriotyzmu, w czasach pokoju i demokracji. Przypomniała również słuchaczom o trudach życia partyzantów oraz zwykłych obywateli podczas II wojny światowej recytując wzruszające wiersze i śpiewając niezapomniane partyzanckie piosenki, które pozwalały w tamtych ciężkich czasach oderwać się partyzantom, choć na chwilę, od koszmaru wojny.

Po części artystycznej odbyło się ślubowanie uczniów I klasy Publicznego Gimnazjum w Olesznie, przygotowane przez p. Teresę Szczepańską- wychowawcę tej klasy. Rotę ślubowania wygłaszała dyrektor szkoły p. Zofia Marcinkowska. Następnie delegacja gimnazjalistów złożyła wiązankę kwiatów przed pamiątkową tablicą, poświęconą żołnierzom Armii Krajowej walczącym w bitwie pod Olesznem. Przyjęci w poczet gimnazjalistów uczniowie klasy I otrzymali pamiątkowe dyplomy. Po zakończeniu ślubowania Dyrektor Szkoły skierowała do gości ciepłe słowa podziękowania za przybycie i udział we wspólnym święcie żołnierzy Armii Krajowej, walczących 68 lata temu pod Chotowem. W słowach skierowanych do gimnazjalistów powiedziała m.in. : ,,…Chciałabym, abyście słowa ślubowania przekuwali w czyny, abyście nosili je każdego dnia w waszych sercach, w waszej pamięci. Starajcie się nie zawieść pokładanego w was zaufania, a wiedzę zdobytą w murach tej szkoły mądrze wykorzystajcie w dorosłym życiu”.

Po tym niezwykle patriotycznym występie głos zabrali przybyli goście. Jednym z pierwszych był p. mjr Ryszard Marcinkowski, który podziękował za przygotowanie uroczystej akademii dyrektor szkoły, p. Zofii Marcinkowskiej. Przypomniał także, iż Ziemia Włoszczowska jest pełna pomników, świadczących o partyzanckiej przeszłości tych terenów w czasie II wojny i powinniśmy być z tego faktu dumni. Zachęcił również do dalszego promowania wśród młodego pokolenia żywej pamięci o żołnierzach AK, NSZ oraz BCH, którzy tak bardzo związali się z naszą ziemią.

Na zakończenie p. Ryszard Kowalczyk wspomniał, iż przygotowanie dzisiejszej uroczystości nie mogłoby się udać, gdyby nie wsparcie sponsorów którymi byli: 1. Starostwo Powiatowe we Włoszczowie. 2. Urząd Gminy w Krasocinie. 3. Rada Rodziców Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie. Po tych miłych i bardzo wzruszających chwilach świetnie wszystkim smakował gorący posiłek oraz słodkie ciasto, przygotowane i podane w szkolnej stołówce. Rozmowom przy wspólnym stole nie było końca i dopiero ,,wojskowa dyscyplina” partyzantów spowodowała, że wszyscy udali się do Chotowa.

Tam, przed pomnikiem ufundowanym ze składek ludności Chotowa, Oleszna i innych okolicznych miejscowości, w XVIII- tą rocznicę zwycięskiej bitwy- 1962r., zostały złożone wiązanki kwiatów przez delegacje władz Gminy Krasocin, wójta p. Ireneusza Gliścińskiego oraz radnych gminnych p. Antoniego Dreja i Grzegorza Sitkowskiego z Oleszna, kombatantów ŚZŻAK- koło w Olesznie, ZŻNSZ- koło w Olesznie, członka Zarządu Powiatu Włoszczowskiego, p. Łukasza Karpińskiego, przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie, Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie oraz p. Zdzisława Wiśniewskiego- redaktora portalu internetowego Noworadomsk.

W chwilę potem na polanie, niedaleko pomnika zapłonęło ognisko, przy którym można było delektować się pieczonymi na grillu kiełbaskami z chlebem. Podczas wspólnego posiłku partyzanci wspominali młodzieńcze lata spędzone na ukrywaniu się w lasach i walce z okupantem hitlerowskim. W takiej chwili nie mogło oczywiście zabraknąć partyzanckich piosenek, śpiewanych przez kombatantów i zespół ,,Melodia” z Oleszna, które wyraźnie przyczyniły się do zaostrzenia apetytu i przywołania nastroju partyzanckiego oddziału, odpoczywającego gdzieś na leśnej polanie.

Ryszard Kowalczyk


Oleszno uroczyście obchodziło 95- lecie OSP Oleszno i 90- lecie orkiestry strażackiej.

W niedzielne popołudnie 12 sierpnia 2012 roku w Olesznie miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu 95-lecia jednostki OSP i 90-lecia powołania do życia orkiestry dętej złożonej z druhów strażaków. W uroczystościach wzięli udział licznie przybyli goście oraz mieszkańcy Oleszna i okolicznych miejscowości. Obchody zostały zorganizowane przez Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie, pod bacznym okiem jej prezesa pana Antoniego Dreja.

W tym wielkim strażackim święcie uczestniczyły licznie przybyłe poczty sztandarowe i druhowie strażacy ze Świdna, Chotowa, Krasocina, Mieczyna, Brygidowa, Ostrowa, Sułkowa, Gruszczyna, Skorkowa, Ludyni, Ciesiel, Oleszna, Kluczewska, Januszewic, Rzewuszyc, Stanowisk, Pilczycy, Włoszczowy, Secemina, Woli Wiśniowej, Konieczna, Starzyna oraz Kurzelowa. Ponadto obecny był poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie oraz poczty sztandarowe miejscowych organizacji kombatanckich: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej- koło w Olesznie, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych - koło w Olesznie, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych - koło w Olesznie oraz Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. majora Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala” w Krasocinie.

Licznie reprezentowane były także władze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i Państwowej Straży Pożarnej w osobach: Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kielcach i jednocześnie posła na Sejm RP, pana Mirosława Pawlaka, Prezesa Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, pana Wiktora Krotlę, Sekretarza Zarządu Powiatowego Związku OSP RP, pana Józefa Włodarczyka, Zastępcy prezesa Zarządu Gminnego OSP RP, pana Michała Kaczmarka oraz reprezentującego Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie, brygadiera Mirosława Heliasza, pana kapitana Tomasza Szymańskiego. Na zaproszenie prezesa OSP w Olesznie na uroczystość przybyli również duchowni: kapelan powiatowy strażaków i jednocześnie proboszcz parafii pod wezwaniem Błogosławionego ks. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie, ksiądz kanonik Leszek Dziwosz oraz proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Olesznie, ksiądz Jacek Szymański. O strażackim jubileuszu pamiętały również lokalne władze w osobach: reprezentującego Starostę Powiatu Włoszczowskiego, pana Zbigniewa Matyśkiewicza, członka Zarządu Powiatu, pana Łukasza Karpińskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Krasocin, pana Jacka Włodarczyka, Wójta Gminy Krasocin, pana Ireneusza Gliścińskiego, Zastępcy Wójta Gminy Krasocin, pana Jacka Sienkiewicza oraz radnych gminnych: pana Antoniego Dreja i pana Grzegorza Sitkowskiego. Ponadto obecni byli także: dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie, pani Zofia Marcinkowska, Prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Olesznie, pan Andrzej Gacia oraz sołtys wsi Oleszno, pani Jadwiga Wróbel.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła o godz. 12.00 uroczysta suma, koncelebrowana przez kapelana powiatowego straży pożarnej, księdza kanonika Leszka Dziwosza oraz proboszcza oleszyńskiej parafii, księdza Jacka Szymańskiego. W intencji mszy świętej zawarta była modlitwa za zmarłych druhów- strażaków jak i żyjących oraz ich rodzin. W wygłoszonym kazaniu ksiądz kapelan powrócił do początków straży pożarnej, do idei przyświecającej jej powstaniu, która od zawsze opierała się na służbie Bogu i niesieniu pomocy ludziom dla ratowania ich zdrowia, życia i dobytku. Kapelan przypomniał także strażakom, że bycie strażakiem nie jest ,,zwykłą pracą”, lecz przede wszystkim służbą. Ta służba opiera się na ogromnym zaufaniu, jakim jest darzona straż pożarna przez ogół społeczeństwa. O uroczystą oprawę nabożeństwa zadbał miejscowy zespół ,,Melodia”.

Następnie w szyku paradnym strażacy i zaproszeni goście udali się na plac obok remizy strażackiej, gdzie komendant gminny OSP Krzysztof Stolarczyk złożył meldunek na ręce prezesa Zarządu Wojewódzkiego OSP RP w Kielcach, druha Mirosława Pawlaka, po czym przy dźwiękach ,,Mazurka Dąbrowskiego” dokonano wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Prowadzącym uroczystość był Ryszard Kowalczyk, nauczyciel historii w miejscowej szkole, który po powitaniu gości przybliżył wszystkim historię Ochotniczej Straży Pożarnej i Orkiestry Dętej w Olesznie.

Po przedstawieniu historii nadszedł czas, jak to zwykle bywa podczas jubileuszy, aby nagrodzić strażaków za ich służbę, wymagającą często poświecenia własnego zdrowia dla ratowania ludzi i ich mienia. Ceremonia nagradzania zasłużonych strażaków rozpoczęła się od odznaczenia druha Antoniego Dreja, prezesa OSP w Olesznie Złotym Znakiem Związku przez Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kielcach i jednocześnie posła na Sejm RP, druha Mirosława Pawlaka. Następnie w towarzystwie Prezesa Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, druha Wiktora Krotli, dokonał wręczenia trzech złotych, czterech srebrnych i ośmiu brązowych medali ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa” oraz jedenastu Odznak Wzorowego Strażaka. Następnie Odznaki za Wysługę Lat dla łącznie 44 druhów wręczyli: zastępca prezesa Zarządu Gminnego OSP RP, pan Michał Kaczmarek oraz Wójt Gminy Krasocin, pan Ireneusz Gliściński.

Po tej podniosłej ceremonii głos zabrał szef Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie świętokrzyskim, druh Mirosław Pawlak. Na początku pogratulował wszystkim nagrodzonym strażakom, podziękował panu Ryszardowi Kowalczykowi za ciekawe i rzeczowe przedstawienie historii straży i orkiestry strażackiej, po czym pochwalił druhów za ich działania, podejmowane zarówno na polu polepszenia materialnego zaplecza straży, jak i też inicjatyw związanych z działalnością kulturalną OSP, jej udziale w życiu lokalnej społeczności poprzez uczestniczenie w uroczystościach kościelnych i patriotycznych. Ponadto dodał, iż możemy być dumni z faktu, iż nasza orkiestra jest tak liczna, że są w niej również młodzi muzycy, którzy już teraz godnie reprezentują miejscową straż i społeczność, a w przyszłości staną się trzonem orkiestry. Wszystko to jak powiedział pozwala być spokojnym o dalszą przyszłość miejscowej straży oraz orkiestry. Na koniec życzył wszystkim strażakom i muzykom pomyślności, dobrego zdrowia i jak najmniej wyjazdów do pożaru. Następnie głos zabrał druh Wiktor Krotla, po którym z listami gratulacyjnymi pospieszyli kolejno, druh Ryszard Marcinkowski z włoszczowskiej OSP oraz kapitan Tomasz Szymański z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie, który odczytał list z życzeniami od Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, nadbrygadiera Zbigniewa Muszczaka. Po władzach straży głos zabrał Wójt Gminy Krasocin, pan Ireneusz Gliściński. Pan Wójt w niezwykle ciepłych słowach porównał dotychczasowe działania strażaków z Oleszna do iskry, która będąc początkiem pożaru, w tym przypadku roznieciła też przed 95 laty chęć niesienia pomocy poszkodowanym w pożarze, jaki miał miejsce na terenie Oleszna. Patrząc na osiągnięcia oleszyńskich strażaków, szczególnie widoczne w ciągu ostatnich lat w postaci odmienionego budynku remizy, zaplecza technicznego oraz prężnego funkcjonowania orkiestry strażackiej można mieć pewność, że wspomniana iskra ciągle roznieca, już teraz wśród kolejnego pokolenia strażaków, potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Kolejnym miłym akcentem uroczystości był hojny upominek w postaci saksofonu, który dla oleszyńskiej orkiestry z najlepszymi życzeniami od Starosty Włoszczowskiego, pana Zbigniewa Matyśkiewicza, przekazał członek Zarządu Powiatu, pan Łukasz Karpiński. Cześć oficjalną uroczystości zakończyła uroczysta defilada pocztów sztandarowych.

 Następnie od godziny 17.00 do 20.00 wszyscy mogli uczestniczyć w festynie ludowym, podczas którego zaprezentowały się kolejno: Orkiestra Dęta OSP w Olesznie, Powiatowa Kapela Włoszczowska, Zespół Melodia z Oleszna, Koło Gospodyń Wiejskich z Krasocina, Młodzieżowe Zespoły ,,Korys” z Oksy oraz „Medyk” z Włoszczowy. Na zakończenie wystąpił dobrze znany włoszczowski zespół ,,Sekret”.

Jubileuszowe obchody zakończyła dyskoteka pod gwiazdami, którą poprowadził czuwający również nad nagłośnieniem podczas uroczystości Didżej Mikołaj z Żelisławic.

Zorganizowanie obchodów 95- lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Olesznie i 90- lecia Orkiestry Dętej, nie byłoby możliwe bez pomocy sponsorów, którymi byli: Państwo Józef i Krystyna Stępień - firma ,,Smak- Drób” z Oleszna, Państwo Zenon i Helena Dachowscy - firma Usługi Transportowe i Materiały Budowlane z Oleszna, Pani Justyna Dachowska- Mączka - firma Materiały Budowlane, Pan Andrzej Gacia- Prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Olesznie, Pan Marek Skrobisz- firma ,,Auto Serwis” z Oleszna, Państwo Waldemar i Czesława Ziółkowscy- Piekarnia i siec sklepów spożywczo- przemysłowych z Oleszna, Państwo Adam i Marzena Przepiórkowscy z Oleszna, Pan Wojciech Szklarz- Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe ,,TIREX” z Woli Świdzińskiej, Firma Auto Centrum ,,Mikołajczyk”, Państwo Andrzej i Krystyna Wójcikowscy- Usługi Transportowe z Oleszna, Państwo Andrzej i Bogusława Lichosikowie - firma Telekom z Oleszna, Pan Mariusz Chruściel- Zakład Betoniarski i Usługi Transportowe z Mieczyna, Pan Jan Chruściel- Usługi Transportowe z Mieczyna, Pan Władysław Krzysiek- firma Hydro-Bud Krzysiek, Spółka Jawna z Kielc.

Ryszard Kowalczyk


Mieszkańcy Oleszna nie zapomnieli - rocznica bitwy pod Olesznem.

W niedzielę 29 lipca 2012 r. odbyła się w naszej miejscowości uroczystość poświęcona 68 rocznicy bitwy pod Olesznem, stoczonej z ekspedycją karną SS - 26 lipca 1944 roku przez oddział NSZ pod dowództwem majora Władysława Kołacińskiego "Żbika" oraz oddział Armii Krajowej, którym dowodził major Mieczysław Tarchalski "Marcin". Organizatorem uroczystości był Zarząd Okręgowy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Olesznie. Wzięły w niej udział organizacje kombatanckie z terenu powiatu włoszczowskiego: Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Byłych Więźniów Politycznych, Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" wraz z towarzyszącymi im pocztami sztandarowymi. Ponadto obecne były poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. AK w Olesznie, Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Oleszna, Chotowa i Świdna. Na tak ważnej uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli władz państwowych oraz władz samorządowych. Naszą szkołę reprezentowała dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie, pani Zofia Marcinkowska wraz z panią wicedyrektor Anną Resiak oraz poczet sztandarowy. O rocznicy pamiętali także miejscowi strażacy, którzy przybyli na uroczystość wraz z pocztami sztandarowymi. Nie zawiedli mieszkańcy Oleszna i pobliskich miejscowości oraz goście, którzy przybyli m.in. z Warszawy, Szczecina, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego i Zawiercia.

Obchody rocznicy bitwy pod Olesznem rozpoczęły się od przypomnienia historii bitwy pod Olesznem przez prowadzącego uroczystość pana Ryszarda Kowalczyka - nauczyciela historii z Oleszna. Następnie pan Tadeusz Kapelusz, żołnierz NSZ odmówił za poległych towarzyszy krótką modlitwę, po której odbyła się ceremonia złożenia wiązanek kwiatów przez reprezentantów władz państwowych w osobie: pułkownika Marcina Wasińskiego - przedstawiciela Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, władz samorządowych w osobach: Starosty Włoszczowskiego, p. Zbigniewa Matyśkiewicza i Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, p. Rafała Pacanowskiego oraz przedstawicieli Zarządu Okręgowego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Olesznie i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej we Włoszczowie przy grobach partyzantów oraz pomnikiem AK na pobliskim cmentarzu parafialnym.

Następnie poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście udali się do kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie ksiądz wikariusz Paweł Sorbian odprawił uroczystą mszę świętą w intencji poległych i żyjących partyzantów NSZ, AK i innych formacji wojskowych walczących podczas II wojny światowej z hitlerowskim okupantem. Piękną liturgię nabożeństwa dopełniły śpiewy chórzystów z zespołu "Melodia" z Oleszna pod opieką pana Ryszarda Gaja, organisty miejscowego kościoła.

Z kościoła parafialnego uczestnicy udali się pod pomnik, znajdujący się na ulicy Przedborskiej, przy drodze z Oleszna na Żeleźnicę. Przy pomniku zlokalizowanym w miejscu wydarzeń sprzed 68 lat, po odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" i powitaniu przybyłych gości miała miejsce podniosła ceremonia wręczenia pamiątkowych medali "Pro Patria" dla osób i instytucji działających na polu krzewienia historii ruchu partyzanckiego na ziemi włoszczowskiej. W imieniu ministra Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych pana Jana Stanisława Ciechanowskiego pamiątkowe medale wręczył pułkownik Marcin Wasiński. Wśród wyróżnionych znalazła się również nasza szkoła.

Po ceremonii dekoracji medalami "Pro Patria" głos zabrali zaproszeni goście: były minister Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych pan Zbigniew Zieliński oraz Starosta Włoszczowski pan Zbigniew Matyśkiewicz. Potem zebrani goście mogli usłyszeć 89-letnią panią Janinę Chruściel z Ostrej Górki, która jako ludowa poetka w prostych, ale zarazem pięknych słowach opisała trudy i znoje partyzanckiego życia w okresie II wojny światowej. Następnie pani Krystyna Woldańska z Włoszczowy zaśpiewała wzruszającą balladę o walczących w powstaniu warszawskim mieszkańcach naszej stolicy - Warszawy. Po tych wzruszeniach nadszedł czas na oddanie hołdu poległym partyzantom NSZ i AK. Prezes ŚZŻAK - koło w Olesznie, pan Henryk Foltyn poprowadził uroczysty apel poległych, wspominając towarzyszy walki i przywołując ich, aby jeszcze raz stanęli w tym miejscu, gdzie 26 lipca 1944 roku przyszło im stanąć do walki, a potem odejść na wieczną wartę. Uroczysty apel zakończyła ceremonia składania wiązanek kwiatów. Od naszej społeczności szkolnej wieniec złożyły uczennice: Ilona Perz i Aleksandra Picheta.

Udział pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Olesznie, Dyrekcji Szkoły oraz młodzieży szkolnej w uroczystości 68 rocznicy bitwy pod Olesznem, jak również pozostałe działania podejmowane w ciągu całego roku szkolnego na polu krzewienia historii walki o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią potwierdzenie faktu, iż nauczyciele oleszyńskiej szkoły przykładają wiele uwagi, aby wychowywać młodzież w przekonaniu, iż dobro ojczyzny jest równie ważne jak własnej rodziny.

 

Ryszard Kowalczyk


Obchody Święta Strażaka w Olesznie

3 maja 2012 r. korowód druhów z całej parafii Oleszno przemaszerował do kościoła parafialnego na Mszę Świętą w intencji  jednostek OSP Oleszno, OSP Świdno, OSP Chotów. Po Mszy Św. jednostki udały się przed figurkę Świętego Floriana  gdzie wspólnie odśpiewano rotę, a następnie pomaszerowano pod strażnicę OSP.

Dźwięki orkiestry z OSP Oleszno pod batutą Pana Boryckiego w asyście sztandarów uświetniały uroczystość. W święcie udział wzięli: Pan Wójt – Ireneusz Gliściński, Z-ca Wójta - Jacek Sienkiewicz, Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Krasocinie - Paweł Włodarski, Sołtys wsi Oleszno- Jadwiga Wróbel, Radni Gminy Krasocin–Antoni Drej, Grzegorz Sitkowski, Członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego  Łukasz Karpiński, Dyrektor Szkoły - Zofia Marcinkowska. Organizacyjnie całość imprezy przygotowana była bardzo profesjonalnie z zachowaniem ceremoniału strażackiego. Po oficjalnej części uroczystości wszyscy spotkali się na poczęstunku.

/red./


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała również w Olesznie

W tym roku „Graliśmy z pompą ! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko”, czyli zbieraliśmy pieniądze na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Technologie ratowania życia i leczenia dzieci rozwijają się w kosmicznym tempie. Dzięki temu dziś lekarze mogą podejmować się coraz to nowych, jeszcze niedawno niemożliwych do zrealizowania, wyzwań. Opieka nad wcześniakiem to kompleksowa diagnostyka i leczenie dzieci z wieloma dysfunkcjami, wadami i ogromnymi problemami zdrowotnymi. Nowoczesne technologie sprawiają, że leczenie to coraz częściej jest skuteczne, co jest największym szczęściem dla rodziców tych najmniejszych noworodków. Tradycyjnie już nasza szkoła uczestniczyła w tej akcji. Cztery wolontariuszki z klasy drugiej gimnazjum w składzie: Kamila Kowalczyk, Ilona Perz, Natalia Gacia, Anita Wosińska, kwestowały przy Kościele Parafialnym w Olesznie.

Aby dobrze pełnić swoją funkcję w tym dniu wcześniej uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami Głównego Sztabu Wielkiej Orkiestry przy Domu Kultury we Włoszczowe oraz Policją. Zapoznały zapoznane z regulaminem wolontariusza i zasadami warunkującymi bezpieczne kwestowanie. Otrzymały też identyfikatory i puszki.

Od samego rana w niedzielę tj. 08 styczna 2012 r. trafiało do puszek mnóstwo monet i banknotów. Każdy kto ofiarował swój symboliczny „grosik”, otrzymał pamiątkowe serduszko. Po skończeniu kwestowania, ok. godziny 16:00 puszki zostały odwiezione do Sztabu we Włoszczowie. Okazało się, że nasze wolontariuszki zebrały – 2907,01 zł, 1 euro i 18 centów.

Na pewno ten wkład naszej lokalnej społeczności umożliwi zakup dla wcześniaków - noworodków najnowocześniejszych inkubatorów hybrydowych, zaawansowanych monitorów funkcji życiowych, czy respiratorów oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli tę akcję.

Opiekę nad wolontariuszkami z naszej szkoły pełnili: p. Anna Resiak, p. Anna Mietelska, p. Ryszard Kowalczyk.

 

Wolontariuszki z Oleszna

 

Obchodziliśmy 67 rocznicę bitwy pod Chotowem

23 października 2011 roku obchodziliśmy 67 rocznicę bitwy pod Chotowem. Uczniowie, nauczyciele, kombatanci, zaproszeni goście, a wśród nich uczestnicy bitwy: p. Zdzisław Rachtan i Bolesław Ciesielski oraz poczty sztandarowe spotkali się o godz. 8:45 przy remizie strażackiej. Następnie wszyscy wyruszyli na cmentarz, który był wspaniale przystrojony ze względu na tak ważną uroczystość oraz zbliżające się święto Wszystkich Świętych. Najpiękniej były przyozdobione groby żołnierzy, przy których pełnili wartę harcerze pod opieką druhny Anny Resiak.

W chwilę potem wysłuchaliśmy przemówienia pana Ryszarda Kowalczyka, po czym odmówiliśmy razem z księdzem prefektem Pawłem Sorbianem modlitwę w intencji żołnierzy poległych podczas wojny. Delegacje uczniów, nauczycieli oraz gości złożyły wiązanki kwiatów przed symbolicznym grobem majora „Nurta”. Następnie udaliśmy się na mszę św. do kościoła NMP w Olesznie.

Po mszy poczty sztandarowe prowadzone przez orkiestrę dętą z Oleszna przemaszerowały pod budynek szkoły. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu Polski obejrzeliśmy niecodzienne przedstawienie, w którym udział brali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Przygotowały go panie: Teresa Szczepańska i Małgorzata Stolarczyk. Wszyscy uczniowie zachowywali się poważnie oglądając przedstawienie. Na wielu uczestnikach widowisko wywarło ogromne wrażenie. W trakcie jego trwania widać było wzruszenie na twarzach oglądających.

Potem odbyło się ślubowanie uczniów klasy I Publicznego Gimnazjum w Olesznie i wręczenie im przez wychowawcę pamiątkowych dyplomów. Głos zabrała jeszcze pani dyrektor Zofia Marcinkowska. Zwróciła się do uczniów klasy I życząc im, by swoją postawą i zachowaniem godnie reprezentowali swoją szkołę, oraz wręczyła im małe podarunki od Spółdzielni Uczniowskiej.

Po zakończeniu spotkania na sali gimnastycznej wszyscy udali się na poczęstunek.

Następną częścią uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem w Chotowie. Wartę przy nim pełniły harcerki z Oleszna. Na zakończenie odbyło się spotkanie przy ognisku na leśnej polanie połączone z pieczeniem kiełbasek.

Jolanta Rogala

 

"DĄB PAMIĘCI" W OLESZNIE

W dniu 1 kwietnia 2011 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci dla uhonorowania pamięci aspiranta Policji Państwowej Jana Madeja , zamordowanego w przez NKWD w Twerze 1940 roku. Podczas uroczystej ceremonii dokonano także odsłonięcia dwóch pamiątkowych tablic: pierwszej poświęconej wspomnianemu Janowi Madejowi z Oleszna oraz drugiej, upamiętniającej 96 ofiar katastrofy smoleńskiej w I rocznicę tej tragedii. Wszystkie wspomniane działania były efektem realizacji programu edukacyjnego pt: ,, Katyń, ocalić od zapomnienia”, opracowanego przez Stowarzyszenie ,,Parafiada” im. Św. Józefa Kalasancjusza, a realizowanego przez uczniów i pracowników Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz, Policji, członkowie rodziny Jana Madeja, oraz liczne grono kombatantów, uczniów i przyjaciół szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się montażem słowno-muzycznym: „Przebaczyć tak, zapomnieć nie”. Uczniowie przedstawili w nim, wykorzystując wiersze, piosenki oraz film tragiczne losy Polaków na wschodzie ZSRR, od momentu dostania się do niewoli, aż po przerażający ludzkie sumienia finał w miejscach ich kaźni.

Następnie wszyscy udali się przed budynek szkoły, celem dokonania ceremonii sadzenia Dębu Pamięci oraz odsłonięcia pamiątkowych tablic. Ceremonii tej dokonali: przedstawiciel rodziny Jana Madeja, wnuczek pan Janusz Cajbel, Powiatowy Komendant Policji we Włoszczowie, Podinsp. Krzysztof Kozieł, Dyrektor ZPO w Olesznie, pan Edward Karpiński.

W dalszej części uroczystości nastąpiło poświęcenie posadzonego Dębu Pamięci i pamiątkowych tablic przez księdza wikariusza Pawła Sorbiana. Pamiętano także o modlitwie w intencji Jana Madeja, wszystkich zamordowanych na Wschodzie oraz ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie przy pomniku wiązanki kwiatów złożyli: przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie, prezes Kieleckiej Rodziny Katyńskiej pani Anna Łakomiec oraz delegacje nauczycieli i uczniów miejscowej szkoły.

Na zakończenie uroczystości Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie pan Edward Karpiński przekazał miejsce posadzenia Dębu Pamięci pod opiekę Samorządu Uczniowskiego.

 

Zapraszamy do katalogu: Małe Ojczyzny Ziemi Włoszczowskiej

Głównym celem tego niewielkiego projektu jest wzajemna promocja stron związanych tematycznie z historią lub życiem współczesnym Ziemi Włoszczowskiej.

Zaletą istnienia katalogu MOZW jest łatwość w dotarciu do innych serwisów internetowych tematycznie związanych z regionem włoszczowskim, po odwiedzeniu jednej, dowolnej strony zawierającej odsyłacz do tego katalogu (uczestniczącej w projekcie).

 

Zbudujmy stronę o Olesznie

ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO WSPÓŁTWORZENIA STRONY INTERNETOWEJ O NASZEJ MIEJSCOWOŚCI. POKAŻMY INNYM, ŻE JEST ONA PIĘKNA, A JEJ MIESZKAŃCY ZASŁUGUJĄ NA UZNANIE I SZACUNEK.

Uprzejmie proszę o udostępnienie mi materiałów (zdjęcia, artykuły, własne wspomnienia) dotyczących zarówno historii Oleszna jak i jego współczesności. Proszę o dodatkowe informacje dotyczące przekazywanych materiałów, np. tematyka zdjęcia, czas jego wykonania, nazwisko autora, itp.

Materiały można przekazywać osobiście, względnie pocztą tradycyjną na adres szkoły w Olesznie lub elektroniczną: spoleszno@op.pl

                                                                         Z poważaniem Edward Karpiński

 

Archiwum wiadomości

Wszystko to, o czym informowaliśmy już wcześniej.

Witaj!

Oleszno to miejscowość położona w Gminie Krasocin

Herb Krasocina

 

Data ostatniej aktualizacji: 08.07.2015 17:20


Copyright 2006 by OLESZNO. Webmaster EDWARD KARPIŃSKI